Smoła drzewna – jak często i kiedy ją stosować?
Każda powierzchnia drewniana wystawiona na działanie słońca, wiatru i deszczu z biegiem czasu wypłukuje się na powierzchni, szarzeje i zaczyna pękać. W ten sposób starzeją się również smołowane powierzchnie, czyli odpowiednio wcześniej zabezpieczone. Proces ten jednak jest wtedy dużo wolniejszy. Smoła drzewna chroni bowiem drewno przed gniciem, wilgocią i pleśnią. Kiedy zauważamy na naszym drewnie oznaki upływu czasu i niszczenia, najwyższy czas na ponowne zastosowanie smoły drzewnej. Jak często i kiedy ją stosować? Jak przeprowadzić proces impregnacji? Przeczytaj, a wszystko stanie się jasne!
Czas konserwacji drewna smołą drzewną.
Standardowy okres konserwacji to 5 lat. Dotyczy to powierzchni na odsłoniętych stronach południowych i zachodnich, czyli tych mocniej wystawionych na działanie słońca. Dla stron północnych i wschodnich czas między poszczególnymi impregnacjami można wydłużyć nawet do 12 lat.
Jak przygotować drewno do zastosowania smoły drzewnej?
Kluczowym procesem jest właściwe oczyszczenie drewna. Podłoże czyści się poprzez szczotkowanie. W ten sposób zdrapywane są wszelkie złuszczające się powierzchnie lub powierzchnie z grubymi powłokami. Można w tym celu zastosować mycie wysokociśnieniowe, ale wymaga ono wysuszenia drewna przed dalszą obróbką. Czyszczenie narzędzi, szczotek, czy innych części budowlanych odbywa się za pomocą alkoholu. W przypadku ubrudzenia smołą skóry dłoni lub twarzy, należy umyć je mydłem i ciepłą wodą.
Kiedy wykonać smołowanie drewna?
Prace najlepiej wykonywać latem. Powierzchnia drewna musi być całkowicie sucha. Wysoka temperatura i silne nasłonecznienie znacznie ułatwia pracę i daje lepsze efekty. Dla poprawy efektu można również podgrzać smołę – maksymalnie do 70 °C. W ten sposób przygotowana smoła znacznie szybciej schnie i zapewnia jeszcze bardziej odporną powierzchnię. Czas schnięcia może wahać się od kilku dni aż do kilku tygodni, czy nawet miesięcy. Wpływ na to ma przede wszystkim jakość smoły, ale również warunki zewnętrzne, takie jak temperatura, słońce i wiatr, czy nawet grubość nakładanej warstwy.
Zwykle smoły nie należy rozcieńczać. Wyjątki można zrobić dla pierwszej warstwy malowania. Można zastosować wtedy niewielką część terpentyny balsamicznej. Dla jeszcze lepszej rozpuszczalności można dodać kilkuprocentowy alkohol.
Jak malować drewno smołą drzewną?
Zwykle do uzyskania trwałej powierzchni konieczne jest nałożenie dwóch warstw. Najlepsze efekty daje malowanie szczotką. Szczotka powinna mieć stosunkowo długie i sztywne włosie z naturalnego włókna. Do nałożenia smoły można również użyć opryskiwacza wysokociśnieniowego, ale wcześniej należy wykonać dokładne szczotkowanie.
Praca z ciepłą smołą drzewną to zawsze ogromna zaleta i ułatwienie. Należy pamiętać, że stopniowe wychładzanie smoły podczas pracy może powodować, że będzie ona coraz bardziej lepka, a także, że może dawać wyraźne różnice w odcieniu i grubości nakładanej warstwy. Dlatego zawsze warto starać się pracować smołą w tej samej temperaturze i w podobnych warunkach zewnętrznych. Pierwsze malowanie zazwyczaj w całości wnika w drewno. Jeśli drewno jest już tak nasycone, że pierwsza warstwa tworzy powłokę, kolejną możesz położyć po kilku dniach.
W zależności od opakowania mogą wystąpić różnice w kolorze i lepkości smoły. Staraj się ciągle mieszać smołę podczas pracy, aby nie uzyskać dużych różnic kolorystycznych na tej samej powierzchni.
Zużycie smoły drzewnej – jak oszacować?
Zużycie smoły można określić w następujący sposób:
- pierwsza warstwa na suchej, chłonnej powierzchni tj. na nowe, suche tarcice lub stare ługowane daje 2-4m2/litr, druga warstwa to 4-8m2/litr. Występuje tu duże zróżnicowanie w zależności od jakości smoły, właściwości podłoża, pogody, czy sprawności wykonywania pracy itp.
W ten sposób zabezpieczone powierzchnie drewniane będą skutecznie chronione przed pleśnią, wilgocią, czy niszczeniem. Jednocześnie nabiorą pięknego, wyrazistego koloru, a naturalny rysunek drewna zostanie w piękny sposób podkreślony.