Olej lniany do drewna.
Olej lniany do drewna to produkt, który najlepiej sprawdza się przy jego obróbce. Chcąc zapewnić swemu drewnu najlepszą ochronę, należy wybierać produkty o najwyższej jakości. Nie jest to łatwe, ponieważ niektóre oleje do drewna zawierają produkty woskowe, które mają negatywny wpływ na przyczepność. W dalszej części artykułu podpowiemy Ci, jak rozpoznać najlepszy jakościowo olej lniany, kiedy go stosować oraz jakie są jego zalety. Przeczytaj i poznaj moc oleju lnianego!
Jak ocenić jakość oleju lnianego?
Ocena jakości oleju do drewna może być niekiedy naprawdę trudna. Na co więc zwracać szczególną uwagę przy jego wyborze? W przeszłości oleje drzewne zawsze były oznaczane stopniem wysuszenia oleju. Wartość tę oznaczano w procentach (%). Procent ten pokazywał, ile oleju faktycznie pozostało w drewnie po wyparowaniu wszystkich innych dodatków. Obecnie nie stosuje się już tego znacznika, dlatego ciężej określić, czy dany olej jest w 100% naturalny. To, co również utrudnia określenie jakości oleju do drewna, to rodzaj użytego oleju. Dlatego poświęć więcej czasu na zdobycie informacji o oleju, który planujesz kupić – przeczytaj skład, sposób przygotowania oraz opinie, aby zobaczyć, jakie wrażenia i doświadczenia mieli inni użytkownicy.
Jak powinien wyglądać dobry olej lniany – powinien ładnie pachnieć i być złocistożółty
Kiedy stosować olej lniany do drewna?
Olej lniany może być używany do różnych czynności. Najczęściej wykorzystuje się go do olejowania tarasu i mebli ogrodowych. Zarówno taras, jak i Twoje drewniane meble wymagają regularnej konserwacji. Tylko wtedy będą utrzymane w dobrym stanie i chronione przed gniciem i spękaniami. Piękne, zadbane patio będzie wręcz zapraszało do spędzania na nim czasu, odwdzięczając się błogim czasem relaksu i wypoczynku. Dzięki olejowi lnianemu do drewna Twoje meble będą bardziej odporne na obciążenia związane ze zużyciem i działaniem warunków atmosferycznych. Olejowanie drewna to nie jedyny sposób na wykorzystanie oleju lnianego. Surowy olej lniany to też świetny produkt do gruntowania drewna, malowania, ochrony przed rdzą, produkcji podkładów, lakierów i farb, do produkcji olejów smołowych i drzewnych oraz do obróbki powierzchniowej drewna. Wykorzystywany jest również przy obróbce stolarskiej mebli drewnianych. Drewno to nie jedyny materiał, przy jakim się sprawdzi – cząsteczki surowego oleju lnianego są tak małe, że penetrują żelazo i blachę, co zapobiega tworzeniu się rdzy. Właśnie dlatego stosowany jest on również do impregnacji kamienia i płyt kamiennych, cegieł oraz jako środek antykorozyjny do obróbki żelaza i stali. Gotowany olej lniany to z kolei najpopularniejszy i najlepszy produkt do olejowania stolarki, blatów, mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Jest stosowany również jako lakier.
Jak impregnować drewno olejem lnianym?
Aby rozpocząć właściwy proces impregnacji drewna, surowy olej lniany tłoczony na zimno można wymieszać z terpentyną balsamiczną. Pomaga ona wnikać olejowi do drewna, a przede wszystkim utleniać go, czyli ułatwiać jego wysychanie. Pamiętaj, że im bardziej suche drewno, tym lepiej wchłonie olej drzewny. Odpowiedni poziom nasycenia drewna olejem należy wykonać, stosując metodę „mokro na mokro”, tzn. malować tak długo, jak drewno pije.
Dlaczego warto stosować olej lniany?
- Jest to najwyższej jakości produkt, głęboko penetrujący drewno.
- Doskonale chroni drewno przed gniciem, spękaniami i brzydkimi plamami, tworząc dodatkowo piękną powierzchnię.
- Jest produktem w 100% naturalnym – wolnym od dodatków i chemikaliów, dzięki czemu obróbka drewna jest przyjazna dla środowiska.
- Wspaniale sprawdza się przy wszystkich rodzajach drewna.
- Jest bardzo uniwersalny – służy też m.in. do produkcji farb olejnych lnianych i kilku innych rodzajów farb.
- Proces jego wytwarzania jest całkowicie naturalny – od starannego przetworzenia nasion siemienia lnianego, po finalny produkt.
Olej lniany to produkt naturalny i niezwykle uniwersalny, gwarantujący ochronę drewna i innych surowców. Wypróbuj go i ciesz się zdrowym, pięknym i odpowiednio zabezpieczonym drewnem!